Побудуємо криву розподілу для показника коефіцієнт використання вантажопідйомності
А = (0,98 - 0,89) / 0,51 =0,18
Оскільки А = - 0,18 , тобто А<0, то крива розподілу буде скошена вправо відносно осі ОХ.
Для того, щоб розрахувати ексцес розрахуємо спочатку 4 та 4:
=0,0004
4 = 0,514 = 0,06765201
Е = 0,0004 / 0,06765201 = 0,0059
Оскільки Е = 0,0059, тобто Е<3, то крива розподілу - туповершинна.
Побудуємо криву розподілу для показника коефіцієнт використання вантажопідйомності.
Рис. 7.
Побудуємо криву розподілу для показника обсяг перевезень
А = (640,06 - 657,03) / 81,24 = - 0,21
Оскільки А = - 0,21 , тобто А<0, то крива розподілу буде скошена вправо відносно осі ОХ.
Для того, щоб розрахувати ексцес розрахуємо спочатку 4 та 4:
= 58263521,8
4 = 81,244 = 43559176
Е = 58263521 / 43559179 = 1,34
Оскільки Е = 0,0059, тобто Е<3, то крива розподілу - туповершинна.
Побудуємо криву розподілу для показника обсяг перевезень.
Рис. 8.
4. Перенос результатів вибіркового спостереження на генеральну сукупність
До цієї частини курсової роботи ми мали справу лише з вибірковим спостереженням. Чому ми використовували вибіркове спостереження:
економія часу;
зведення до мінімуму порчі одиниць сукупності;
необхідність детального вивчення кожної одиниці сукупності;
правильний розрахунок помилок реєстрації.
До задач вибіркового спостереження належать:
визначення помилки репрезентативності;
визначення об'єму вибірки, що необхідна для даної ознаки.
Для випадкового без повторного відбору середня помилка репрезентативності становить:
х = (2/n *(1 - n/N))1/2
де 2 - дисперсія, квадрат середньоквадратичного відхилення;
n - кількість одиниці вибіркової сукупності;
N _ кількість одиниці генеральної сукупності.
Гранична помилка репрезентативності, яка залежить від коефіцієнту довіри t:
х = t*х,
де t = 1, t = 2, t = 3, що відповідає вірогідності р = 0,683, р = 0,954, р =0,997 відповідно.
Розповсюдження результатів безповторного вибіркового спостереження на генеральну сукупність здійснюється методом прямого перерахування, коли узагальнюючий показник вибіркової сукупності множиться на кількість одиниць генеральної сукупності.
Для кількісної ознаки - час у русі за 8 днів, середня помилка репрезентативності становить:
х1 = (6165,9 / 20 * (1 - 20 / 173))1/2 = 16,5
Гранична помилка репрезентативності при заданому коефіцієнті довіри t=2, з ймовірністю 0,954:
х = 2 * 16,5 = 33
Тобто, враховуючи заданий рівень вірогідності, можна сказати, що із генеральної сукупності 173 автомобілів в 165 індивідуальні значення отриманий дохід буде змінюватися в межах:
52,29-33 год 52,29+33 год
19,29 85,29
Загальний час у русі за звітний період (8 днів) для парку рухомого складу 173 автомобілів:
Час у русі = * N;
Час у русі = 52,29*173 = 9046,17 (год)
Для кількісної ознаки - коефіцієнт використання вантажопідйомності за 8 днів, середня помилка репрезентативності становить:
х2 = (0,2622 / 20 * (1 - 20 / 173))1/2 = 0,1
Гранична помилка репрезентативності при заданому коефіцієнті довіри t=2, з ймовірністю 0,954:
х = 2 * 0,1=0,2
Тобто, враховуючи заданий рівень вірогідності, можна сказати, що із генеральної сукупності 173 автобусів в 165 індивідуальні значення отриманого коефіцієнта використання вантажопідйомності буде змінюватися в межах:
0,98 - 0,2 k 0,98 +0,2
0,78 k 1,18
Загальний коефіцієнт використання вантажопідйомності за звітний період ( 8 днів) для парку рухомого складу 173 автомобілів:
K = 0,89
Для кількісної ознаки - обсяг перевезень за 8 днів, середня помилка репрезентативності становить:
х3 = (6599,56 / 20 * (1 - 20 / 173))1/2 = 17,04
Гранична помилка репрезентативності при заданому коефіцієнті довіри t=2, з ймовірністю 0,954:
х = 2 * 17,04 = 34,08
Тобто, враховуючи заданий рівень вірогідності, можна сказати, що із генеральної сукупності 173 автомобілів в 165 індивідуальні значення отриманий дохід буде змінюватися в межах:
640,06-34,08 640,06+34,08
605,98 674,14
Загальний дохід за звітний період ( 8 днів) для парку рухомого складу 173 автомобілів:
Qт = Qт * N;
Qт = 640,06*173 = 110730,38
5. Показники ряду динаміки
Всі явища суспільного життя знаходяться у неприривному розвитку. Зміна суспільних явищ в часі статистика вивчає за допомогою створення і аналізу ряду динаміки. Ряд даних, що характеризують зміну явищ у часі, називається рядом динаміки.
Кожний ряд динаміки складається з двох граф: одна вміщує періоди часу, друга числову характеристику явища чи ознаки.
Ряди динаміки можуть бути інтервальні і моментні. В інтервальном ряду данні характеризують стан явища за даний період часу. Ці дані можна сумувати і отримувати нові числові значення,що відносяться до більш довгих періодів часу. Моментний ряд динаміки складається з показників, що характеризують стан явища на конкретні моменти часу. Ці дані складати не можна, так як одиниці, які сумують послідовно повторюються в різних рівнях ряду, тому сума не буде мати ніякого змісту.
Показники ряду динаміки:
Абсолютний приріст - показує наскільки в абсолютному виражені рівень звітного періоду більше рівня, прийнятого за базу: Пт = Уі - У0 (базисний); Пі = Уі - Уі-1 (ланцюговий), де Уі - рівень, що аналізуємо; У0 - базисний рівень.
Темп росту - показує в скільки разів збільшується чи зменшується аналізуємий рівень порівняно з базисним: Тpt = Уі / У0 (базисний); Тpі = Уі / Уi-1 - (ланцюговий).
Темп приросту - показує наскільки % збільшується чи зменшується аналізуємий рівень порівняно з базисним: Тпpt = Тpt - 100% (базисний); Тпpі = Тpі - 100% (ланцюговий);
Абсолютне значення 1 % приросту - показує вартість або ціну 1%: А = Уо / 100.
Середні показники ряду динаміки:
Середній рівень - середнє значення для всієї сукупності: = Уі /n.
Середній абсолютний приріст - показує середнє абсолютне значення певної ознаки: = Пі / n .
Середній темп росту - показує швидкість зміни рівні ряду за одиницю часу: : р = (Тр 1 * Тр2 * Трп)
Середній темп приросту - показує швидкість зміни ряду у % за одиницю часу: пpt = Тpt 100.
Необхідні дані знаходяться у таблиці 3.
Визначимо показники ряду динаміки по часу у русі. За базовий період приймемо 08.06.09:
1) Абсолютний приріст:
· базисний:
П09.06.09 = 127,6 - 128,4 = - 0,8 (год)- витрата часу у русі зменшилась за 09.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
П10.06.09 = 127,4 - 128,4 = - 1 (год)- витрата часу у русі зменшилась за 10.06.09 на 1 год порівняно з 08.06.09.
П11.06.09 = 128,1 - 128,4 = - 0,3 (год)- витрата часу у русі зменшилась за 11.06.09 на 0,3 год порівняно з 08.06.09.
П12.06.09 = 126,6 - 128,4 = - 1,8 (год)- витрата часу у русі зменшилась за 12.06.09 на 1,8 год порівняно з 08.06.09.
П13.06.09 = 127,5 - 128,4 = - 0,9 (год)- витрата часу у русі зменшилась за 13.06.09 на 0,9 год порівняно з 08.06.09.
П14.06.09 = 127,6 - 128,4 = - 0,8 (год)- витрата часу у русі зменшилась за 14.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
П15.06.09 = 128,3 - 128,4 = - 0,1 (год)- витрата часу у русі зменшилась за 15.06.09 на 0,1 год порівняно з 08.06.09.
· ланцюговий:
П09.06.09 = 127,6 - 128,4 = - 0,8 (год) - витрата часу у русі зменшилася за 09.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
П10.06.09 = 127,4 - 127,6 = - 0,2 (год) - витрата часу у русі зменшилася за 10.06.09 на 0,2 год порівняно з 09.06.09.
П11.06.09 = 128,1 - 127,4 = - 0,7 (год) - витрата часу у русі зменшилася за 11.06.09 на 0,7 год порівняно з 10.06.09.
П12.06.09 = 126,6 - 128,1 = - 1,5 (год) - витрата часу у русі зменшилася за 12.06.09 на 1,5 год порівняно з 11.06.09.
П13.06.09 = 127,5 - 126,6 = 0,9 (год) - витрата часу у русі збільшилася за 13.06.09 на 0,9 год порівняно з 12.06.09.
П14.06.09 = 127,6 - 127,5 = 0,1 (год) - витрата часу у русі збільшилася за 14.06.09 на 0,1 год порівняно з 13.06.09.
П15.06.09 = 128,3 - 127,6 = 0,7 (год) - витрата часу у русі збільшилася за 15.06.09 на 0,7 год порівняно з 14.06.09.
2) Темп зростання:
· базисний:
Т зр.09.06.09 = 127,6 / 128,4 = 0,9937 - витрата часу у русі зменшилась за 09.06.09 у 0,9937 рази порівняно з 08.06.09.
Т зр.10.06.09 = 127,4 / 128,4 = 0,9922 - витрата часу у русі зменшилась за 10.06.09 у 0,9922 рази порівняно з 09.06.09.
Т зр.11.06.09 = 128,1 / 128,4 = 0,9978 - витрата часу у русі зменшилась за 11.06.09 у 0,9978 рази порівняно з 10.06.09.
Т зр.12.06.09 = 126,6 / 128,4 = 0,9859 - витрата часу у русі зменшилась за 12.06.09 у 0,9937 рази порівняно з 11.06.09.
Т зр.13.06.09 = 127,5 / 128,4 = 0,9929 - витрата часу у русі зменшилась за 13.06.09 у 0,9937 рази порівняно з 12.06.09.
Т зр.14.06.09 = 127,6 / 128,4 = 0,9937 - витрата часу у русі зменшилась за 14.06.09 у 0,9937 рази порівняно з 13.06.09.
Т зр.15.06.09 = 128,3 / 128,4 = 0,9992 - витрата часу у русі зменшилась за 15.06.09 у 0,9937 рази порівняно з 14.06.09.
· ланцюговий:
Т зр.09.06.09 = 127,6 / 128,4 = 0,9937 - витрата часу у русі зменшилась за 09.06.09 у 0,9937 рази порівняно з 08.06.09.
Т зр.10.06.09 = 127,4 / 127,6 = 0,9984 - витрата часу у русі зменшилась за 10.06.09 у 0,9984 рази порівняно з 09.06.09.
Т зр.11.06.09 = 128,1 / 127,4 = 1,0054 - витрата часу у русі збільшилась за 11.06.09 у 1,0054 рази порівняно з 10.06.09.
Т зр.12.06.09 = 126,6 / 128,1 = 0,9882 - витрата часу у русі зменшилась за 12.06.09 у 0,9882 рази порівняно з 11.06.09.
Т зр.13.06.09 = 127,5 / 126,6 = 1,0071 - витрата часу у русі збільшилась за 13.06.09 у 1,0071 рази порівняно з 12.06.09.
Т зр.14.06.09 = 127,6 / 127,5 = 1,0008 - витрата часу у русі збільшилась за 14.06.09 у 1,0008 рази порівняно з 13.06.09.
Т зр.15.06.09 = 128,3 / 127,6 = 1,0055 - витрата часу у русі збільшилась за 15.06.09 у 0,9937 рази порівняно з 14.06.09.
3)Темп приросту:
· базисний:
Т пр.09.06.09 = 99,37% - 100% = - 0,63% - витрата часу у русі зменшилась за 09.06.09 на 0,63% порівняно з 08.06.09.
Т пр.10.06.09 = 99,22% - 100% = - 0,78% - витрата часу у русі зменшилась за 10.06.09 на 0,78% порівняно з 09.06.09.
Т пр.11.06.09 = 99,78% - 100% = - 0,22% - витрата часу у русі зменшилась за 11.06.09 на 0,22% порівняно з 10.06.09.
Т пр.12.06.09 = 98,59% - 100% = - 1,41% - витрата часу у русі зменшилась за 12.06.09 на 1,41% порівняно з 11.06.09
Т пр.13.06.09 = 99,29% - 100% = - 0,71% - витрата часу у русі зменшилась за 13.06.09 на 0,71% порівняно з 12.06.09
Т пр.14.06.09 = 99,37% - 100% = - 0,63% - витрата часу у русі зменшилась за 14.06.09 на 0,63% порівняно з 13.06.09
Т пр.15.06.09 = 99,92% - 100% = - 0,08% - витрата часу у русі зменшилась за 15.06.09 на 0,08% порівняно з 14.06.09
· ланцюговий:
Т пр.09.06.09 = 99,37% - 100% = - 0,63% - витрата часу у русі зменшилась за 09.06.09 на 0,63% порівняно з 08.06.09.
Т пр.10.06.09 = 99,84% - 100% = - 0,16% - витрата часу у русі зменшилась за 10.06.09 на 0,16% порівняно з 09.06.09.
Т пр.11.06.09 = 100,54% - 100% = 0,54% - витрата часу у русі збільшилась за 11.06.09 на 0,63% порівняно з 10.06.09.
Т пр.12.06.09 = 98,82% - 100% = - 1,18% - витрата часу у русі зменшилась за 12.06.09 на 1,18% порівняно з 11.06.09.
Т пр.13.06.09 = 100,71% - 100% = 0,71% - витрата часу у русі збільшилась за 13.06.09 на 0,71% порівняно з 12.06.09.
Т пр.14.06.09 = 100,08% - 100% = 0,08% - витрата часу у русі зменшилась за 14.06.09 на 0,08% порівняно з 13.06.09.
Т пр.15.06.09 = 100,55% - 100% = - 0,55% - витрата часу зменшилась за 15.06.09 на 0,55% порівняно з 14.06.09.
4)Абсолютне значення 1% приросту:
А08.06.09 = 128,4 / 100% = 1,284 (год.) - 1% за 08.06.09 складає 1,284 год.
А09.06.09 = 127,6 / 100% = 1,276 (год.) - 1% за 09.06.09 складає 1,276 год.
А10.06.09 = 127,4 / 100% = 1,274 (год.) - 1% за 10.06.09 складає 1,284 год.
А11.06.09 = 128,1 / 100% = 1,281 (год.) - 1% за 11.06.09 складає 1,281 год.
А12.06.09 = 126,6 / 100% = 1,266 (год.) - 1% за 12.06.09 складає 1,266 год.
А13.06.09 = 127,5 / 100% = 1,275 (год.) - 1% за 13.06.09 складає 1,275 год.
А14.06.09 = 127,6 / 100% = 1,276 (год.) - 1% за 14.06.09 складає 1,276 год.
А15.06.09 = 128,3 / 100% = 1,283 (год.) - 1% за 15.06.09 складає 1,283 год.
5) Середньоарифметична проста для рядів динаміки з рівними інтервалами:
У = (128,4 + 127,6 + 127,4 + 128,1 + 126,6 + 127,5 + 127,6 + 128,3) / 8 = 127,6875
Середній час у русі за 1 день становить 127,6875 год.
6) Середній абсолютний приріст:
П = (0,9 + 0,1 + 0,7 - 0,8 - 0,2 - 0,7 - 1,5) /7 = - 0,2143
На 0,2143 год. у середньому зменшується час у русі кожного наступного дня.
7) Середній темп зростання:
Тр= (0,9937*0,9984*1,0054*0,9882*1,0071*1,0008*1,0055)1/7 =0,9837 або 98,37%
У 0,9837 рази у середньому збільшується час у русі кожного наступного дня.
8) Середній темп приросту:
Тпpt = 0,9837 - 1 = - 0,0163 або 1,63%
На 1,63% у середньому зменшується час у русі кожного наступного дня.
Необхідні дані знаходяться у таблиці 3.
Визначимо показники ряду динаміки по коефіцієнт використання вантажопідйомності. За базовий період приймемо 08.06.09:
1) Абсолютний приріст:
· базисний:
П09.06.09 = 0,9 - 0,89= 0,01 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшився за 09.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
П10.06.09 = 0,9 - 0,89= 0,01 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшився за 10.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
П11.06.09 = 0,9 - 0,89= 0,01 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшився за 11.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
П12.06.09 = 0,9 - 0,89= 0,01 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшився за 12.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
П13.06.09 = 0,9 - 0,89= 0,01 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшився за 13.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
П14.06.09 = 0,9 - 0,89= 0,01 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшився за 14.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
П15.06.09 = 0,9 - 0,89= 0,01 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшився за 15.06.09 на 0,8 год порівняно з 08.06.09.
· ланцюговий:
П09.06.09 = 0,9 - 0,89= 0,01 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшився за 09.06.09 на 0,1 порівняно з 08.06.09.
П10.06.09 = 0,9 - 0,9= 0,0 - коефіцієнт використання вантажопідйомності залишився сталим на 10.06.09 порівняно з 09.06.09.
П11.06.09 = 0,9 - 0,9= 0,0 - коефіцієнт використання вантажопідйомності залишився сталим на 11.06.09 порівняно з 10.06.09.
П12.06.09 = 0,9 - 0,9= 0,0 - коефіцієнт використання вантажопідйомності залишився сталим на 12.06.09 порівняно з 11.06.09.
П13.06.09 = 0,9 - 0,9= 0,0 - коефіцієнт використання вантажопідйомності залишився сталим на 13.06.09 порівняно з 12.06.09.
П14.06.09 = 0,9 - 0,9= 0,0 - коефіцієнт використання вантажопідйомності залишився сталим на 14.06.09 порівняно з 13.06.09.
П15.06.09 = 0,9 - 0,9= 0,0 - коефіцієнт використання вантажопідйомності залишився сталим на 15.06.09 порівняно з 14.06.09.
2) Темп зростання:
· базисний:
Т зр.09.06.09 = 0,9 / 0,89 = 1,0112 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшилась за 09.06.09 у 1,0112 рази порівняно з 08.06.09.
Т зр.10.06.09 = 0,9 / 0,89 = 1,0112 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшилась за 10.06.09 у 1,0112 рази порівняно з 09.06.09.
Т зр.11.06.09 = 0,9 / 0,89 = 1,0112 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшилась за 11.06.09 у 1,0112 рази порівняно з 10.06.09.
Т зр.12.06.09 = 0,9 / 0,89 = 1,0112 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшилась за 12.06.09 у 1,0112 рази порівняно з 11.06.09.
Т зр.13.06.09 = 0,9 / 0,89 = 1,0112 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшилась за 13.06.09 у 1,0112 рази порівняно з 12.06.09.
Т зр.14.06.09 = 0,9 / 0,89 = 1,0112 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшилась за 14.06.09 у 1,0112 рази порівняно з 13.06.09.
Т зр.15.06.09 = 0,9 / 0,89 = 1,0112 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшилась за 15.06.09 у 1,0112 рази порівняно з 14.06.09.
· ланцюговий:
Т зр.09.06.09 = 0,9 / 0,89 = 1,0112 - коефіцієнт використання вантажопідйомності збільшилась за 09.06.09 у 1,0112 рази порівняно з 08.06.09.